Malarnia, czyli usługi malarskie i wyposażenie podstawowe

Malarnia to inna nazwa na warsztat malarski. Malarnia Wrocław to pomieszczenie do malowania i barwienia. Warunki panujące w malarni sprawiają, że właściwie nie trzeba jakoś przesadnie dbać o warunki higieniczne. Oczywiście im lepsza kultura pracy tym lepsze będą warunki pracy dla nas samych. Nie zapominajmy jednak, że farby i inne barwniki bywają toksyczne. Dlatego też sens istnienia pomieszczeń malarni jest właściwy. W malarniach wykonuje się piaskowanie, lakierowanie proszkowe, malowanie farbami ciekłymi tworzyw i frontów meblowych.

Profesjonalne malarnie można znaleźć w większych miastach Polski. Istnieją malarnie artystyczne w których nie wykonuje się malowania fabrycznego lub przemysłowego. W malarniach tego typu możemy na przykład znaleźć usługę świadczenia wizażu, stylizacji i stylistyki, malowania paznokci, włosów i tatuowania ciała. Większość malarni jest malarniami przemysłowymi w których na hurtową skalę wykonuje się czyszczenie, impregnację i malowanie powierzchni.

Malarnię możemy mieć w domu. Wrocław jako jedno z większych miast dysponuje dużą bazą fanów modelarstwa kolejowego. Ów fani często w swoim warsztacie wykonują malowanie i patynowanie modeli kolei a także infrastruktury kolejowej, drogowej i budowlanej. Tak więc zapotrzebowanie na tego typu malarnie dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych jest zauważalne. Defacto każdy może zbudować sobie w domu taką swoją małą malarnię i wyposażyć ją w aerograf, stanowisko z farbami oraz puszkami farb i pędzlami.

W dużych, przemysłowych malarniach klientami są zazwyczaj osoby indywidualne, które zlecają usługę malowania powierzchni średnich takich jak meble, elementy wystroju domowego, figury, rzeźby, itp. Często usługę malowania wykonuje się na elementach ogrodów takich jak balustrady, płoty, słupki i ramy. Maksymalna powierzchnia jest ograniczona jedynie przez wewnętrzną infrastrukturę malarni oraz przez posiadany sprzęt malarski. Malowanie metali, malowanie aluminium wymaga bardziej zaawansowanych narzędzi niż farba i pędzel. Do wykonania usługi najczęściej użytkuje się automatycznych bądź półautomatycznych aerografów.