Popularne usterki podczas jazdy

Co zrobić, gdy na przykład w drodze na odpoczynek przestanie działać nam pojazd? Możliwości jest wiele. Jako pierwsze – da się naturalnie spróbować własnych sił i w pojedynkę zajrzeć pod maskę. Po drugie – da się zawieźć samochód do punktu serwisowego. O tego typu obydwóch wyjściach jest poinformowany właściwie wszelki kierowca, wszak… to bez wątpienia zbyt mało!

Przede wszystkim – bez znaczenia, czy zaświeci się lampka, a może nie – pozostańmy rozważni z uzupełnianiem oleju. Reguła jest wszak taka, że gorsza okaże się za ogromna jego miara niż za mała, dlatego – zanim cokolwiek uczynimy – musimy czekać na obniżenie temperatury silnika oraz zbadać obecny poziom.

O ile stan awaryjny poprzedziła czerwona kontrolka na wyświetlaczu, trzeba od razu zadzwonić po pomoc drogową. Czerwone sygnały wskazują bowiem, iż mamy styczność z nagłą dysfunkcją, mogącą skończyć się również zaburzeniem pracy calutkiego silnika. O ile w takim razie takiego rodzaju rzecz nas napotka, spróbujmy parę razy uruchomić (z tym, że uwaga na wyładowanie się akumulatora!), skontrolujmy wielkość paliwa i – jeżeli nic nie uległo zmianie – dzwońmy po zapomogę.

Z drugiej strony, jak tylko stan awaryjny poprzedziła w żółtym kolorze kontrolka, nie trzeba dzwonić po wsparcie. Takie sygnalizują bowiem, iż faktycznie silnik posiada pewnego rodzaju wadliwość, ale da się udać się z nią do naprawy a także w tymże miejscu tę rzecz usprawnić.

Powszechnym błędem w obydwóch sytuacjach okaże się wydobycie bezpieczników nie mając odpowiedniej erudycji, co będzie mogła uczynić kolejne problemy (na przykład otwarcie poduszki ochronnej). Jeszcze innym błędem, a w zasadzie zaniedbaniem staje się niezabieranie ze sobą kluczowego ekwipunku – przyrządu do podnoszenia, kluczyka, śrubokrętów, kombinerek i tak dalej. Wtedy niemal malutkie komplikacje wymagają pomocy z zewnątrz.


Szczęśliwie, jeśli mowa o posługach w rodzaju pomoc drogowa Łódź, w Krakowie czy Warszawie oraz właściwie każde ogromniejsze (też mniejsze!) polskie miasto może zagwarantować ich doskonały poziom. W efekcie sporo usterek zdołamy naprawić w drodze. Lecz z odmiennej strony – o ile awarii ulegnie zawieszenie czy też system związany z napędem – nasz wóz niemalże bez wątpienia będzie odholowany. Specjaliści na drodze – bez znaczenia, jak okażą się wykształceni – nie dysponują przeto przyrządami pozwalającymi na przeprowadzenie tak bardzo skomplikowanych robót.