Co wskazane jest wiedzieć w kwestii tego co powinniśmy zrobić nim zaskoczy nas pora zimowa.

Co rok razem z pierwszym opadem śniegu media pełne są nieco kpiących nagłówków pt. zima kolejny raz zaskoczyła drogowców. W rzeczy samej pomimo zapowiedzi meteorologicznych pierwsze opady białego puchu wywołują nierzadko paraliż miasta. Tylko w ubiegłym roku na początku opadów w Gdańsku doszło do dużych zatorów ulic oraz 26 kolizji na drogach z udziałem pojazdów osobowych. We wszystkich winnym były opony, które mimo zmiany pogody wciąż nie pozostały zmienione na zimowe.

Przygotowania do sezonu zimowego winniśmy rozpoczynać już w czasie października i grudnia. Pozwoli to nie tylko uciec od groźnych sytuacji na drodze ale także kolejek w punktach specjalizujących się w wymianie kół i opon. Opony należałoby zakupić nieużywane, w wyspecjalizowanych do tego punktach – nie natomiast używane bądź niepopularnej marki. Przyczepność na drodze jest zasadniczym filarem bezpieczeństwa kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego dlatego nie należy traktować tej sprawy byle jak. Z porządnej klasy oponami idziemy do serwisu zajmującego się przygotowaniem naszych kół do poruszania się po drodze. Punktów tego rodzaju jest wiele, przykładowo nałożenie oraz wyważenie opony Gdańsk ma w 47 punktach rozproszonych w każdej dzielnicy miasta. Cena tego typu usługi wynosi mniej więcej 100 zł, niekiedy ponadto punkty oferują (za specjalną opłatą) „garażowanie” naszych opon letnich. Umożliwiają nam takim sposobem zaoszczędzenie przestrzeni a sobie pewność, że do nich powrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana tylko kół nie jest ciężkim zadaniem. Raz wyważone opony powinny dopełniać swoją rolę w następnych sezonach, bez potrzeby jeżdżenia każdego roku serwisów wulkanizacyjnych.

Poza oponami warto także, przed jesienią, zamienić dywaniki samochodowe na gumowe. W porze deszczowej są bardziej praktyczne i łatwiejsze w codziennej eksploatacji podczas ulewnych dni.